_

Polecany post

Premier League - zapowiedź sezonu 2017/2018

Nowy sezon, nowe nadzieje, orkiestra wciąż gra, ale to może być ostatni sezon na bogato. Albo jeden z ostatnich. Rozumiem, że światy pol...

16.11.2013

Rio 2014 – mecze 15.11.2013


Były niespodzianki, co może trochę zaskakiwać. No ale niespodzianki kochają piłkę nożną, więc można mówić o miłości z wzajemnością. O meczu polskiej kadry nie chciałbym pisać, bo nie uważam meczów towarzyskich za jakikolwiek wyznacznik. Selekcjonera będzie można rozliczać za mecze kwalifikacyjne do Euro 2016, a one zaczną się we wrześniu 2014. Do tego czasu kadra może przegrać nawet i 0-15 każde spotkanie, jeśli efektem będzie awans jesienią 2015. Teraz jednak baraże.


Ukraina 2 – 0 Francja

No to można mówić o możliwej sensacji, jaką będzie wyeliminowanie Francji. Nie chciałbym pisać, że Ukraina zagrała dobrze, albo Francja źle. Ważny z tego meczu, albo ogólniej z meczów fazy barażowej, jest wynik. Co z tego, że Francja wygrałaby 7-8 spotkań na 10, przegrywając jedno, jak akurat mamy ten ostatni przypadek. Teraz przed Francuzami bardzo trudne wyzwanie. Pokonać Ukrainę trzema bramkami, a przede wszystkim nie dać wbić rywalom gola w Paryżu. Jak tak się stanie, to Francja będzie potrzebować czterech bramek. Nie sądzę, że zdyscyplinowana i odpowiednio zmotywowana reprezentacja naszych wschodnich sąsiadów pozwoli na takie harce francuskiej drużynie. Francja jeszcze ma szansę, ale nie ma też miejsca na żadne pomyłki, nawet minimalne. Patrząc na mecz Portugalii i Szwecji zastanawiano się, która wielka gwiazda odpadnie, a tu się może okazać, że odpadnie cała reprezentacja.


Grecja 3 – 1 Rumunia

Po bramce dla Rumunii, która była pewnym wydarzeniem (Grecja nie straciła w fazie grupowej bramki u siebie), goście zbyt szybko pozwolili wrócić do gry gospodarzom. Gdyby utrzymywał się wynik remisowy, to im bliżej 90 minuty, tym większe nerwy byłyby po stronie Greków, ale oni szybko wrócili na prowadzenie i już go nie oddali. Myślę, że Rumunia już się pożegnała z finałami. Grecja w rewanżu niczego nie musi, za to może okopać się w defensywie i bezlitośnie kontrować. Będę bardzo zaskoczony, jak stracą dwa gole i zarazem niczego nie strzelą. 


Islandia 0 – 0 Chorwacja

Można mówić o sukcesie Islandczyków, ale awans do finałów im odjechał. Myślę, że Chorwacja przyjechała mając jeden cel: nie pozwolić gospodarzom strzelić gola. To zostało zrealizowane, a rewanż wydaje się oczywistością. Islandia najlepszy swój mecz eliminacji rozegrała właśnie z Chorwacją. Była wola walki, determinacja i ponad 100% wysiłku. W następnym meczu to Chorwacja będzie tak zmotywowana, więc nie pozwoli sobie odebrać wyjazdu. Islandia i tak ma sukces, ale to koniec.


Portugalia 1 – 0 Szwecja

Można powiedzieć, że ten mecz rozczarował, bo czystych szans dla obu zespołów było bardzo mało. To były głównie szachy taktyczne w środkowej strefie boiska i liczenie na to, co pokażą gwiazdy. No i ten pojedynek wygrał zdecydowanie Cristiano Ronaldo. Ile on miał szans w tym meczu, połowę, 75% jednej? A strzelił gola i trafił w poprzeczkę. Zlatan Irahimović wypadł słabo, jak porównujemy go z Portugalczykiem. Można było dostrzec różnicę klasy. Rewanż chyba nie będzie takimi taktycznymi szachami, bo Szwecja będzie musiała coś zrobić. Portugalia może zagrać z kontry, a do tego graczy ma znakomitych, zarówno w defensywie, jak i ataku. No ale że piłka nożna to niespodzianki, to dalej mamy 50% szans dla obu zespołów.

Rewanże 19 listopada. Chorwacja, Grecja, Francja, Portugalia, że tak sobie rozpisuję?

2 komentarze:

  1. Z całego serca wierzę w Islandię. Ich awans będzie dla nas dobrym przykładem. PZPN powinien zadzwonić do swojego odpowiednika na tej wyspie i zapytać się jak oni to robią, że reprezentacje mężczyzn i kobiet potrafią grać. Ludności tyle co w Katowicach, a mają olbrzymią szansę jechać do Brazylii...i to nie przypadkowo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trudno mi sobie wyobrazić, że Chorwacja przejdzie obok tego meczu. Za duża stawka, za duża różnica. Islandia już ma sukces i tak. A korzenie tego sukcesu? Więcej boisk w hali z uwag na klimat, więcej trenerów z licencjami UEFA, więcej akademii piłkarskich dla dzieci, wreszcie większy nacisk na szkolenie techniki, gra 5 na 5 chociażby. Do tego takie detale jak zdrowszy tryb życia i w konsekwencji Islandia ma sukces. No i chęci, bo bez nich nie da się niczego osiągnąć.

    OdpowiedzUsuń