_

Polecany post

Premier League - zapowiedź sezonu 2017/2018

Nowy sezon, nowe nadzieje, orkiestra wciąż gra, ale to może być ostatni sezon na bogato. Albo jeden z ostatnich. Rozumiem, że światy pol...

09.05.2014

Możliwa apokalipsa


Chodzi o piłkę angielską i nowy plan, przedstawiony ostatnio przez prezesa angielskiego związku piłkarskiego, którym jest Greg Dyke (jeden z linków klik). Założenie jest może i słuszne, bo przyświeca temu troska o dobro angielskiej piłki, ale w szczegółach to już nie wygląda za dobrze.

Przede wszystkim jeden pomysł wzbudza ogromne kontrowersje. Od sezonu 2016/17 ma powstać nowa trzecia liga, złożona z 10 klubów B (drugie drużyny zespołów z Premier League) i 10 klubów z Conference. Drugie kluby z Premier League nie będą mogły awansować wyżej, ale jednocześnie przestanie istnieć obecna trzecia liga. Co się stanie z klubami, które teraz są w trzeciej lidze? Jakoś nie znalazłem żadnej informacji, a przecież będzie trzeba upchnąć gdzieś w hierarchii ligowej kolejnych naście drużyn. Reszta propozycji już nie jest aż tak kontrowersyjna, bo modyfikacja systemu wypożyczeń (nieoficjalny feeder club, nawet osiem wypożyczeń z jednego zespołu, do drugiego), poprawa jakości bazy, czy umiejętności trenerów, jak również większa blokada pozyskiwania graczy spoza UE, można wybronić. Tylko że to nie naprawi angielskiej kadry. O przerwie zimowej nikt niczego nie wspominał, podobnie o coraz większej różnicy finansowej między klubami. Na razie to jest tylko propozycja, ale FA jest chyba zdeterminowana, żeby wcielić ją w życie. Skutki mogą zdefiniować, jak będzie wyglądała angielska piłka na lata. Nie chodzi o Premier League, bo jej pozycja się nie zmieni, ale chodzi o jej korzenie. Można co prawda alienować się od środowiska, z którego się wyrosło, ale koniec końców to zaszkodzi. Dla przykładu wszyscy znają amerykańska NBA, ale nie wszyscy IBL, NBA D-League, czy całej mozaiki koszykówki akademickiej. To samo może stać się z wieloma klubami piłkarskimi w Anglii, którym pozostanie rywalizacja tylko na szczeblu amatorskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz