_

Polecany post

Premier League - zapowiedź sezonu 2017/2018

Nowy sezon, nowe nadzieje, orkiestra wciąż gra, ale to może być ostatni sezon na bogato. Albo jeden z ostatnich. Rozumiem, że światy pol...

15.11.2015

Czym jest Movember


Z góry mówię, że o futbolu w tej notce będzie niewiele, właściwie nic. Co to jest Movember, albo po polsku Wąsopad? Jest to akcja trwająca miesiąc, mająca zachęcić mężczyzn do dbania o swoje zdrowie. Mam wrażenie, że w mediach spłyciło się to tylko do wąsów, które zapuszczają sportowcy, dziennikarze, aktorzy i tak dalej, a przecież nie chodzi o wąsy. Tu chodzi o zdrowie i nowotwory. Co to jest nie muszę chyba tłumaczyć. Ważne jest to, że wpływ na niektóre ma po prostu biologia. Tak jak mężczyzna nie będzie miał nigdy nowotworu macicy, tak kobietom nie grożą nowotwory jąder. Tylko jedne choroby są bardziej oswojone. Zwraca się po prostu uwagę na wiele rzeczy, które wskazują, że coś złego dzieje się w organizmie. Natomiast męskie problemy zdrowotne spowija tajemnica. Nie mówi się o nich, nie chodzi do lekarza, nie rozmawia, nie szuka informacji. Nie zmienia to jednak faktu, że one istnieją. Profilaktyka to słowo, które dla wielu osób nie pasuje do szeroko rozumianej męskości. A szkoda, bo można rzec, że tylko słabi mężczyźni nie dbają o swoje zdrowie. Dodatkowe informacje można znaleźć na portalu onkologicznym Zwrotnik Raka klik. A jak dla kogoś to za dużo, to warto zapamiętać, że jest czterech lekarzy, którzy mogą pomóc w przypadku pewnej części męskich problemów. Urolog, androlog, wenerolog i dermatolog-wenerolog. W momencie gdy chodzi o życie (nie oszukujmy się, te nowotwory też zabijają), nie ma miejsca na wstyd i obawy. W końcu każdy z nas ma kogoś, lub coś, dla czego warto żyć.

* male słowo wyjaśnienia, oryginalnie za akcją stała australijska fundacja Movember klik, która zachęcała mężczyzn (Mo Bros) do dbania o swoje zdrowie. Przez miesiąc się nie goli, a zaoszczędzone pieniądze wpłaca na konto fundacji. Z czasem pojęcia się rozmyły, ale idea została. Co prawda ogranicza się ona głównie do nowotworów, pomijając inne choroby (depresja, siedzący tryb życia), ale nie można mieć wszystkiego od razu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz