_

Aktualny sezon Premier League


Po kolei: nazwa klubu, przydomek (krótkie wyjaśnienie i czasami polskie tłumaczenie), rok założenia, nazwa stadionu i pojemność, ostatni sukces
Oficjalna strona ligi klik.


Arsenal (The Gunners, Kanonierzy, założyciele klubu pracowali w zakładach zbrojeniowych); 1886; Emirates Stadium 60,432; Puchar Anglii 2015; oficjalna strona klik. Dzielnica Londynu to Holloway.

Bournemouth (The Cherries, Boscombe, pierwsza nazwa to wiśnie, bo klub powstał na terenie sadu wiśniowego, a druga pochodzi od pierwszej nazwy klubu); 1890 jako Boscombe St. John's Institute FC, 1899 rozwiązali się i powstał w tym samym roku Boscombe FC, a w 1972 ustalono obecną nazwę; Vitality Stadium 11,464; mistrzostwo Championship 2015

Burnley (The Clarets, Bordowi, od dominującego koloru w koszulkach domowych); 1882 jako klub rugby Burnley Rovers, ale szybko postawiono na piłkę delikatnie zmieniając nazwę; Turf Moor 22,546; Mistrz Anglii 1960; oficjalna strona klik,

Chelsea (The Blues, Niebiescy, od koloru koszulek domowych); 1905; Stamford Bridge 41,623; Mistrz Anglii 2015; oficjalna strona klik. Dzielnica Londynu - Fulham.

Crystal Palace (Eagles, czyli Orły, ‘pożyczone’ na początku lat 70. od klubu Benfica Lizbona, który wówczas był bardzo silnym europejskim zespołem, wcześniej było naście innych przydomków; 1905; Selhurst Park 26,309; mistrz drugiej ligi 1994; oficjalna strona klik. Dzielnica Londynu - South Norwood.

Everton (The Toffees, Toffi, właśnie to sprzedawał sklep w okolicach stadionu); 1878; Goodison Park 40,569; Puchar Anglii 1995; oficjalna strona klik

Hull City (The Tigers, czyli Tygrysy, od koloru strojów); 1904; KCOM Stadium 25,404; wicemistrzostwo Championship 2013; oficjalna strona klik,

Leicester City (The Foxes, Lisy, od tradycji polowania na terenie hrabstwa); 1884 jako Leicester Fosse, pierwszy stadion był przy Fosse Road; z powodów finansowych klub upadł w czasie pierwszej wojny światowej. po niej został reaktywowany jako Leicester City FC; King Power Stadium 32,500; Mistrz Anglii 2016; oficjalna strona klik

Liverpool (The Reds; Czerwoni, od koloru koszulek domowych); 1892; Anfield 45,362; Puchar Ligi 2012; oficjalna strona klik

Manchester City (The Citizens, od nazwy klubu); 1880; Etihad Stadium 55,097; Puchar Ligi 2016; oficjalna strona klik.

Manchester United (The Red Devils; Czerwone Diabły, pożyczone od zespołu rugby Salford City Reds); 1878; Old Trafford 76,100; Puchar Anglii 2016; oficjalna strona klik.

Middlesbrough (The Boro, Smoggies; pierwsza nazwa od nazwy klubu, a druga to skrót od smog monsters; początkowo był to pejoratywny termin wymyślony przez fanów Sunderlandu z uwagi na dymiące kominy lokalnych zakładów, z czasem przekształciło się to w nieoficjalną nazwę klubu); 1876; Riverside Stadium 35,100; Puchar Ligi 2004; oficjalna strona klik

Southampton (The Saints; Święci, od nazwy Stowarzyszenie Młodych Mężczyzn Kościoła Świętej Marii, chyba tak można przetłumaczyć nazwę leżącą u podstawy przydomku; w oryginale St. Mary's Church Young Men's Association); 1885; St Mary’s Stadiu 32,689; Puchar Anglii 1976; oficjalna strona klik

Stoke City (The Potters; Garncarze, w nawiązaniu do lokalnego przemysłu); 1863; bet365 Stadium 28,383; Puchar Ligi 1972; oficjalna strona klik.

Sunderland (The Black Cats; Czarne Koty, tak nazywała się bateria dział stojąca nad rzeką Wear); 1879; Stadium of Light 49,000; Puchar Anglii 1973; oficjalna strona klik.

Swansea City (The Swans; skrócona nazwa klubu); 1912; Liberty Stadium 20,972; Puchar Ligi 2013; oficjalna strona klik.

Tottenham Hotspur (Spurs/Lillywhites, pierwsza nazwa to skrócona nazwa klubu, druga pochodzi od koloru strojów); 1882; White Hart Lane 36,274; Puchar Ligi 2008; oficjalna strona klik. Dzielnica Londynu - Tottenham.

Watford (Hornets, Szerszenie, od koloru strojów); 1881; Vicarage Road 21,977; wicemistrzostwo Championship 2015; oficjalna strona klik

West Bromwich Albion (The Baggies, bez tłumaczenia, gdyż trudno ustalić dokładne pochodzenie tej nazwy); 1878; The Hawthorns 26,500; Puchar Anglii 1968; oficjalna strona klik

West Ham United (The Irons albo The Hammers, Młoty; pochodzi to od nazwy Thames Ironworks and Shipbuilding Company, czyli Huta Tamiza i spółka stoczniowa); 1895 jako Thames Ironworks, od 1900 figuruje obecna nazwa; London Stadium 60,010; Puchar Intertoto 1999; oficjalna strona klik. Dzielnica Londynu - Stratfort.


Co oznaczają nazwy klubów: 

Arsenal London – Arsenal to po prostu arsenał (dokładniej Królewski Arsenał w Woolwich albo Woolwich Warren). Miejsce gdzie przechowywano, rozwijano, produkowano, naprawiano i składowano uzbrojenie, amunicję i inne rzeczy potrzebne do prowadzenia działań zbrojnych. 

Bournemouth - bourne to mały strumyk, a mouth to ujście tegoż strumyka w tym wypadku. Dokładniej chodziło o niezamieszkały obszar wokół ujścia rzeki, czy rzeczki. Ta rzeka spowodowała, że między miastami Poole i Chrischurch był obszar suchego terenu. Początkowo obowiązywała nazwa Bourne Mouth, potem skrócono do Bourne, a pod koniec XIX wieku zaczęła obowiązywać obecna nazwa. Czyli mówiąc w skrócie, ta nazwa to po prostu ujście strumienia.

Burnley - uważa się, że ta nazwa pochodzi od Brun Lea, co oznaczało łąkę nad rzeką Brun. Skoro powstało miasto na tym terenie, to automatycznie przejęło też nazwę.

Chelsea – oprócz dość popularnego żeńskiego imienia, jest to nazwa dzielnicy w Londynie. Sama nazwa oznacza najprawdopodobniej miejsce lądowania na brzegu rzeki oznaczone kredą, wapieniem. 

Crystal Palace - w dosłownym tłumaczeniu Kryształowy Pałac. Tak nazywał się budynek, wzniesiony w połowie XIX wieku na potrzeby Wielkiej Wystawy Światowej w londyńskim Hyde Parku. Później został on przeniesiony do południowego Londynu i podupadł, bo wpędził zarządzającą nim spółkę w spore zadłużenie (około 100 milionów funtów same przenosiny na dzisiejsze pieniądze). Ostateczny los spotkał Pałac 30 listopada 1936 roku, kiedy nie przetrwał pożaru. Ale zdjęcia robią wrażenie, prawda klik. Nie powinno mylić się tego klubu z amatorskim zespołem Crystal Palace, który założyli dozorcy z Pałacu około 1861 roku. Ten klub przestał istnieć po kilkunastu latach, jednak wrócono do tego pomysłu na początku 20 wieku. 

Everton – gawra niedźwiedzi; jest to też imię oznaczające kogoś odważnego, dzielnego; poza tym nazwa dzielnicy Liverpoolu. Z saksońskiego, słowo eofor oznaczało dzikiego niedźwiedzia żyjącego w lesie. Tak zgaduję, że na tych terenach. Drugie tłumaczenie, everton to po prostu farma świń na wzgórzu. W momencie, kiedy powstawał klub, podobno wiele było takich farm na tym terenie.

Hull City - miasto nazywa się Kingston upon Hull. Wcześniej w tym miejscu istniały jakieś osady, ale w 1299 oficjalnie nadano nazwę King's town upon Hull. Królewskie miasto nad rzeką Hull. Z czasem pierwsza część zredukowała się do Kingston.

Leicester City - od nazwy miasta, a ona pochodzi najprawdopodobniej od celtyckiego Caer-Lerion. To szybko zmieniło się w Caer-Leir od rzeki, czyli miasto nad rzeką Leir. Chociaż to słowo Caer ma wiele znaczeń, bo może oznaczać zarówno zamek, jak i obozowisko, miasto, czy fortecę. 

Liverpool – nazwa miasta po prostu; oznacza ona potok, rzeczkę z błotnistą wodą, chociaż dokładne pochodzenie zaginęło gdzieś w historii. 

Manchester City i United – nazwy klubów pochodzą od nazwy miasta; sama nazwa pochodzi od rzymskiego fortu Mamucium albo Mancunium. Sama rzymska nazwa to zlatynizowana forma celtyckiego określenia tego miejsca – wzgórze w kształcie piersi. 

Middlesbrough - jakie to zaskakujące, że od nazwy miasta. Zacznijmy od części Burgh. Oznaczało to antyczną osadę, lub fort mniej więcej na terenie obecnego miasta. Mydil to jakaś Anglo-Saksońska nazwa, lub nadana z powodu bycia pośrodku między Durham i Whitby. Jak złożymy te dwie nazwy do siebie, to otrzymujemy obecną. W 1829 założono port Darlington, które potrzebowało miasta. Tak właśnie powstało Middlesbrough (na początku XIX wieku mieszkało tam kilkanaście osób). Istnieje też teoria, że w nazwie brakuje litery o, z powodu pomyłki w akcie tworzącym.

Southampton - tradycyjnie od nazwy miasta. To jest trochę skomplikowane. Mamy określenia homm, albo hamm. Oznaczało to łąkę, która jest zalewana często przez wodę. Dlatego początkowo mówiono Hamtun, ewentualnie Homtun. To oznaczało gospodarstwo, lub farmę na brzegu rzeki. Z czasem dodano South, żeby odróżnić się od Northampton. 

Stoke City – nazwa klubu pochodzi od nazwy miasta Stoke-on-Trent (Stoke nad rzeką Trent); nazwa powstała najprawdopodobniej od skrzyżowania dróg; jednak inne nazwy (letnie pastwisko, gospodarstwo, gospodarstwo gdzie produkuje się mleko, miejsce spotkań, miejsce oddawania kultu) także pasują do tego miasta. Oryginalne znaczenie nazwy zostało jednak zatarte przez czas. Dlaczego jest dodana nazwa rzeki? Stoke jest tak popularną nazwą, że potrzebne jest dalsze wskazanie o jakie dokładnie miasto chodzi. 

Sunderland – od nazwy miasta; sama nazwa pochodzi najprawdopodobniej od Anglo-Saksońskiego słowa oznaczającego podział doliny rzeką Wear. 

Swansea City – co zaskakujące od nazwy miasta; sama nazw pochodzi najprawdopodobniej od staronorweskiego imienia Sveinn i końcówki ey (a to z kolei oznacza wyspę). Składając to do siebie mamy więc wyspę Svena.

Tottenham – tak się nazywa dzielnica Londynu, ale sama nazwa sięga czasów spisywania Domesday Book. Nie chciałbym wchodzić tutaj w historię, ale to było dawno, jakieś dziesięć wieków temu. Jeden z rolników (lokalnych przywódców najprawdopodobniej) mieszkających na tym terenie, nazywał się Tota i mieszkał w czymś, co Anglicy nazywali hamletem (po polsku przysiółek). Stąd Toteham, a później Tottenham.

Watford - nazwa miasta, a samo miasto powstało przy wzgórzu/wzgórzach (Chiltern Hills) usytuowanym koło płycizny na rzecze Colne. Inne wyjaśnienie pochodzenia nazwy to zbitka dwóch staroangielskich wyrazów. Pierwszy to waet (błotnisty, zalany wodą) albo wath (polować) i ford (bród, płycizna na rzece). Nie będę ukrywał, że podoba mi się wersja zaproponowana przez Davida Hilliama w książce "Why do shepherds need a bush?". Watford - the hunter's ford. Bród myśliwych w domyśle nad rzeką Colne.

West Bromwich Albion – Albion pochodzi od białych klifów kredowych. West Bromwich natomiast to nazwa miasta. Bromwich oznacza ‘mała miejscowość na wrzosowisku z żarnowcem’ (albo coś bardzo podobnego). West dodano, żeby się odróżnić od Castle Bromwich i Little Bromwich. 

West Ham United - najkrócej można napisać, że od nazwy dzielnicy Londynu. W czasach anglo-saksońskich mówiono Hamme, potem Hame. Oznaczało to suchy teren między rzekami/bagnami. W okolicy płynęły rzeki Lea, Tamiza i Roding, wyznaczające granicę tego terenu. Już w XII wieku odróżniano West Ham od East Ham, mówiąc na ten pierwszy Westhamma. Potem to skrócono i dodano spację. 

Na podstawie oficjalnej strony ligi klik i odpowiednich stron w Wikipedii oraz lektura niezliczonych słowników, książek, stron i tak dalej.

1 komentarz:

  1. Atualna tabela Ligi angielskiej: http://www.ligaangielska24.pl/tabela/

    OdpowiedzUsuń