_

Polecany post

Premier League - zapowiedź sezonu 2017/2018

Nowy sezon, nowe nadzieje, orkiestra wciąż gra, ale to może być ostatni sezon na bogato. Albo jeden z ostatnich. Rozumiem, że światy pol...

EPL w Internecie


Interesowanie się rozgrywkami najlepszej ligi piłkarskiej na świecie wymaga dostępu do źródła informacji o tejże lidze. Każdego dnia przecież dzieje się coś, co zasługuje na swój news. Jeszcze śledzenie poczynań swojego ulubionego klubu jest dość proste. Wystarczy regularnie czytać stronę internetową naszego zespołu i to wszystko. Natomiast śledzenie wydarzeń ligi jest odrobinę trudniejsze. Na szczęście są portale, dzięki którym można emocjonować się ligą. Jedna uwaga techniczna, te portale są w języku angielskim. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy zna ten język, ale żadna strona w innym języku nie da tego, co dają strony angielskojęzyczne. Zyskuje się czas i jakość. Dlatego poniżej linki do ciekawych stron o angielskiej Premier League.

Portal BBC klik

Mówiąc górnolotnie, tu jest praktycznie wszystko, czego chciałaby się dowiedzieć osoba interesująca się angielską piłką. Co prawda materiały filmowe (bramki) są ograniczone tylko dla posiadaczy brytyjskiego IP, ale tekst póki co można czytać jak się chce. Angielski może być problemem, ale jest Google Translate klik, który potrafi też przetłumaczyć całe strony internetowe (może nie zawsze dobrze, ale ciągle się uczy). No i to dobra okazja do nauki języka, a angielski zawsze się przydaje (podobno to bardzo popularny język w szkołach). Kiedyś siadałem do czytania artykułów na BBC ze słownikiem w ręku, a potem praca, praca, praca i jeszcze raz praca nad sobą i okazuje się, że słownik już nie jest mi potrzebny, a czytanie portalu BBC odbywa się naturalnie. Jak więc widać wszystko da się zrobić. Poza tymi rzeczami, których się nie da.

Polecałbym też portal SkySports klik

Znów pisanie o lidze, można powiedzieć to samo, ale jednak inaczej.

Oczywiście istnieją inne strony i portale, ale regularna lektura dwóch wyżej wymienionych powinna zaspokoić ciekawość każdej osoby.

Dodatkowo ciekawe linki:

Piłkarski angielski klik.
(słowa i wyrażenia używane w relacjach ze spotkań piłkarskich)

Sezon w Wikipedii klik.
Wikipedia można zniechęcać, ale bardzo często zdarza się, że to co pomijamy zostało zauważone tam.

Tabela na portalu BBC klik.

Terminarz klik.

Oficjalna strona ligi klik.


Ze stronami w języku polskim mam kłopot. Z góry mówię, że nie zaglądam na nie, bo wszystkie informacje mam z wyżej wymienionych linków i własnych zapisków. No ale żeby nie było tylko anglojęzycznie, to proszę:
Co do blogów polskojęzycznych o angielskiej piłce, to mam z tym problem. Można mi zarzucić przecież stronniczość, skoro sam taki prowadzę. No ale jak już mam coś tu zamieścić, to Futbol jest okrutny Michała Okońskiego klik.

Blogi zagraniczne mają to same zastrzeżenie, co strony - angielski wymagany. Linki można znaleźć poniżej.

Kończąc dwa słowa o telewizjach transmitujących mecze angielskich zespołów. Mecze ligowe transmituje platforma NC+ (ważne mecze na głównym C+, reszta na C+ Sport i C+ Sport 2 klik). Prawa ma wykupione do końca sezonu 2018/2019 najprawdopodobniej klik. Teraz można oglądać nawet i pięć meczów z kolejki, a pamiętam, jak kiedyś był jeden, lub dwa (od sezonu 2015/16 ograniczyła się liczba lig transmitowanych w tej telewizji, więc może być ciekawiej). Puchary i druga liga są w telewizji Eleven Sports Network klik.

Mała kolekcja stron które regularnie odwiedzam. Nie będę ukrywał, że dla mnie świat Premier League istnieje po angielsku. Albo ogólniej, Internet istnieje po angielsku. Dlatego zdecydowana większość tych linków jest w języku Szekspira. Żeby nie szukać tego wszystkiego, nie robić zakładek w przeglądarce, postanowiłem umieścić je na blogu w jednym miejscu. Tylko proszę nie robić tego błędu, co ja. Siadam na pięć minut po dwudziestej na przykład i kończę o drugiej w nocy, bo lubię czytać. Doświadczam po prostu małej dylatacji czasu, bo dla mnie mija kilka minut ;)

Taktycznie

Inne ciekawe linki

Statystyki

Angielskie media o Premier League

Kącik polski

Walsall FC