_

Polecany post

Premier League - zapowiedź sezonu 2019/2020

Przed nami kolejny sezon w najlepszej piłkarskiej lidze świata. Jak ktoś wątpi, to może sprawdzić wyniki finałów europejskich pucharów w...

Walsall Football Club


Dobrze będzie rozpocząć cytatem, którego autorem jest użytkownik PT na forum UTS: Supporting Walsall isn’t mainstream. It is quirky. Moim zdaniem dobrze to oddaje kibicowanie drużynie, która gra daleko za morzem.

Historia Rymarzy (od angielskiego The Saddlers, oficjalnego przydomku klubu) zaczyna się w 1877 roku. Wtedy założony został zespół Walsall Town Football Club. Dwa lata później powstała drużyna Walsall Swifts Football Club. W 1888 roku oba, rywalizujące ze sobą zespoły, połączyły się i występowały pod nazwą Walsall Town Swifts. Z tymi czasami wiążą się powołania do reprezentacji dla zawodników klubu. Alfred Jones w 1882 roku był pierwszym piłkarzem Walsall, powołanym do kadry Anglii. Albert Aldridge w 1889 drugim. Daje nam to trzy mecze (2+1) zawodników Walsall w kadrze A.

Występy w lidze są troszeczkę bardziej skomplikowane. W 1889 klub dołączył do Football Alliance, a gdy ten połączył się z Football League w 1892 roku, Walsall zostało jednym z założycieli drugiej ligi, czyli Division Two. W 1895 klub wypadł z ligi, zmienił nazwę na Walsall Football Club i przystąpił do rozgrywek w lidze regionalnej. Po jednym sezonie nastąpił powrót na sześć, co to dużo mówić, przeciętnych sezonów, a w 1901 znów spadek do ligi regionalnej. Z klubem coraz bardziej zaczęły wiązać się problemy finansowe. Nic więc dziwnego, że Walsall było poza systemem ligowym przez 20 lat. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej i wznowieniu rozgrywek piłkarskich, Walsall zostało założycielem trzeciej ligi, strefa północna (klub był raz w północnej, raz w południowej strefie). Z tym okresem wiążą się pewne rekordy. W 1930 mecz przed największą liczbą widzów u siebie (dokładniej to na stadionie Aston Villi, ale rekord padł; 74,600 kibiców na trybunach podczas meczu z AV), a w 1933 jeden z największych cupsetów w historii. Walsall pokonuje Arsenal 2-0 w meczu, który został nazwany pojedynkiem pluszowego misia z patykiem kontra nawała artyleryjska. W 1938 i 1939 klub musiał starać się o ponowne przyjęcie do rozgrywek ligowych. Potem wybuchła kolejna wojna światowa, a po niej rozgrywki wznowiono i Walsall w 1947 i 1948 zajmowało wysokie miejsce w trzeciej lidze. Potem było już gorzej, ale w 1958 zmienił się system ligowy. Walsall znów było jednym z założycieli, tym razem czwartej ligi. Najpierw była wygrana w czwartej lidze, potem drugie miejsce w trzeciej i występy w drugiej. Przygoda z nią trwała jednak tylko dwa lata. Przez następnych prawie 30 lat drużyna zakotwiczyła w trzeciej lidze. W 1986 zaczęła się era Terrego Ramsdena. Zespół najpierw awansował do drugiej ligi, by po sezonie zanotować dwie degradacje pod rząd. Ramsden zbankrutował po drodze. W ogóle to była ciekawa postać. Potrafił wygrać dwa miliony funtów obstawiając wynik jednego konia w wyścigu, ale też stracić milion w takich samych okolicznościach. Po kilku sezonach zespół wrócił do trzeciej ligi, a następnie awansował do Championship. Początkowo na jeden sezon, ale od 2001 roku potrafił przetrwać dwa sezony w drugiej lidze angielskiej. W trzecim spadł, potem po roku spadł do czwartej ligi, ale następnie wrócił do trzeciej i stara się zostawić w niej jakiś ślad.

Jak więc widać klub Walsall był, jest i prawdopodobnie zawsze będzie zespołem na poziomie trzeciej ligi angielskiej. Czasami zdarzają się sezony na plus (w Championship) albo na minus (w czwartej lidze), ale nie zapowiada się za bardzo na jakąś radykalną poprawę. Klub czekają zmiany, to jest pewne. Prezes zbliża się do wieku emerytalnego, zresztą nie chciałbym pisać za dużo o nim. Jednak na nowego właściciela z workiem pieniędzy nie liczę. W Premier League grają obecnie zespoły Aston Villi, West Bromwich Albion, Birmingham i Wolverhampton Wanderers. Wszyscy to sąsiedzi. Jak już się ktoś pojawi gotowy do inwestowania, to nie wybierze klubu Walsall :)

No a na koniec dlaczego się interesuję akurat tym klubem. Cóż, to może nieco śmieszyć, ale moja sympatia dla klubu Walsall wzięła się od gry komputerowej Championship Manager 3. Kupiłem ją w wakacje 1999 roku. Szukałem klubu, który mogę poprowadzić do sukcesów, a liga angielska sprawiała wrażenia najlepiej dopracowanej. Nie chciałem zaczynać od samej góry. Doszedłem do wniosku, że trzecia liga będzie dobrym miejscem na start. Sezon 1998/1999 był intrygujący, bo w trzeciej lidze grało wiele znanych obecnie zespołów (a od tego sezonu zaczynała się przygoda w grze). Zastanawiałem się, ograniczając liczbę klubów, czy wybrać Walsall, czy jednak Manchester City i wybrałem ten pierwszy zespół. Raczej nie przyniosłem tym wyborem pecha zespołowi ;). Do tej pory pamiętam skład. W bramce Jimmy Walker, boki obrony Neil Pointon i Adrian Viveash, środek Richard Green i Ian Roper, skrzydłowi Jason Brissett i Michael Ricketts, w środku pomocy Dean Keates i Darko Mavrak, a w ataku Andy Rammell i Clive Platt. Takim składem grałem 3/4 sezonu i doczłapałem się do ósmego miejsca w lidze (to chyba jedyny przypadek, że realnemu zespołowi poszło lepiej, niż mi w grze). Potem zrezygnowałem i przerzuciłem się na madrycki Real w grze, ale sentyment pozostał. Przez kilka lat źródłem wiedzy o klubie była telegazeta (wspominam z łezką w oku stronę 236) i kolejne wersje gry Championship Manager. W 2004 roku w moim życiu pojawił się Internet utożsamiany z modemem stojącym pod biurkiem. Początkowo nie szukałem informacji o klubie. Zresztą nie znałem praktycznie w ogóle angielskiego, a na polskich stronach informacji o Walsall nie było tak właściwie. Jednak w 2006 roku, zakładając blog jeszcze na Bloxie, pomyślałem sobie “a może tak pisać o Walsall”. No i mamy rok 2010 i jak widać raczej dobrze mi to idzie ;)

English version why I follow Walsall FC (and please excuse my mistakes, English is not my first language, but I try to be understandable; and reading is easier than writing).

All started in 1999 when I bought PC game Championship Manager 3. I didn't want to start at the top, and choose Liverpool or Manchester United, so I tried in the lowest playable league. It was League One. I knew nothing about teams, so I was choosing by name. I remember two teams left, Walsall FC and Manchester City, and the second had too 'big' name for me. I wanted to try managing small club. I remember my first squad. Jimmy Walker as a goalie. Neil Pointon and Adrian Viveash as wing backs. In the middle of defense I had Richard Green and Ian Roper. In the midfield as a wingers Jason Brissett and Michael Ricketts, and two central midfielder Dean Keates and Darko Mavrak. Andy Rammell and Clive Platt as a strikers. I played ¾ of the season and finished eighth (that's the only time I had worse results in the game than real team). Soon I switched to Real Madrid in the game, but fondness to Walsall FC remained. For the next few years my only sources of information about the club were Polish teletext and next editions of Championship Manager game. In 2006, when I started blog, I thought maybe Walsall FC, and tried to find all possible information. English was a big problem, but not today. I discovered also forum Up The Saddlers and local newspaper Express & Star, so I know what's going on in the club. What can I say more, I liked, I like and I will like Walsall FC. If you ask me why I follow WFC, I reply why shouldn't I ;)

One important thing, I know in England there is phrase Walsall, small town in Poland (Walsall, Warsaw), but it didn't influence me. First time I saw it on UTS board in 2008 or 2009.

Opracowano na podstawie historii klubu na oficjalnej stronie klik i własnych zapisków. Wpis ze stanu na dzień 28.10.2010 r. Poprawki dodane później.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz